Dividing Decimals

1. Bella used 0.6 m cloth to make 3 similar handkerchiefs.
How many metres of cloth did she use for each handkerchief?

Divide 0.6 m by 3.
0.6  ÷  3  =  ?

square metre or square meter
square metre or square meter
Bella used 0.2 m of cloth for each handkerchief.

2. Bella used 6 m cloth to make 4 similar scarves.
How much cloth did she use for each scarf?

Divide 6 m by 4.
6  ÷  4  =  ?

square metre or square meter
square metre or square meter
Bella used 1.5 m cloth for each scarf.

3. Bella had 7.25 m cloth that she used to make 5 bags of the same size.
How many m of cloth did she use for each bag?

Divide 7.25 m by 5.
7.25  ÷  5  =  ?

square metre or square meter
Bella used 1.45 m of cloth for each bag.

4. Serena bought 5 erasers for $4 and 7 markers for $15.75.
a) Find the cost of each eraser.
b) Find the cost of each marker.

a) Cost of 5 erasers   =   $4
    Cost of 1 eraser     =   $4  ÷  5
=   $0.80

    The cost of each eraser is $0.80.
square metre or square meter
b) Cost of 7 markers   =   $15.75
    Cost of 1 marker     =   $15.75  ÷  7
=   $2.25

    The cost of each marker is $2.25.
square metre or square meter