## Word Problems

#### 1. Ehi has a watermelon, a papaya and a mango. The mass of the watermelon is three times the mass of the papaya. The mass of the mango is half the mass of the papaya. < If the three fruits have a mass of 5850 grams, what is the mass of the watermelon? Express your answer in kilograms and grams.

9 units 5850 grams

1 unit 5850 ÷ 9 = 650 grams

6 units 650 × 6 = 3900 grams = 3 kg 900 grams

The mass of the watermelon is

1 unit 5850 ÷ 9 = 650 grams

6 units 650 × 6 = 3900 grams = 3 kg 900 grams

The mass of the watermelon is

**3 kg 900 grams**.#### 2. Amar had 216 more marbles than Ajay. Amar had 3 times as many marbles as Ajay.
a. How many marbles had the two boys altogether?

b. Amar gave some marbles to Ajay. In the end, the two boys had an equal number of marbles. How many marbles did Amar give to Ajay?

a.

**Before**
2 units 216 marbles

1 unit 216 ÷ 2 = 108 marbles

4 units 108 × 4 = 432 marbles

The two boys had

1 unit 216 ÷ 2 = 108 marbles

4 units 108 × 4 = 432 marbles

The two boys had

**432 marbles**altogether.
b.

**After**
1 unit 108 marbles

Amar gave

Amar gave

**108 marbles**to Ajay.#### 3. 2358 people went to watch a 3D movie. There were 496 more children than adults. If there were 185 more girls than boys, how many girls went to watch the movie?

2358 − 496 = 1862

2 units 1862

1 unit 1862 ÷ 2 = 931

931 + 496 = 1427

There were

2 units 1862

1 unit 1862 ÷ 2 = 931

931 + 496 = 1427

There were

**1427**children.
1427 − 185 = 1242

2 units 1242

1 unit 1242 ÷ 2 = 621

621 + 185 = 806

2 units 1242

1 unit 1242 ÷ 2 = 621

621 + 185 = 806

**806**girls went to watch the movie.#### 4. 3 cartons have 3072 crayons altogether. Each carton has an equal number of packets. Each packet contains 8 crayons. Find the number of packets in each carton.

3072 ÷ 3 = 1024

There are 1024 crayons in each carton.

1024 ÷ 8 = 128

There are

There are 1024 crayons in each carton.

1024 ÷ 8 = 128

There are

**128**packets in each carton.#### 5. A farmer picks 75 kg of apples a day. He keeps 6 kg of apples for himself each day and sells the rest. Find the mass of apples he will sell in July.

75 − 6 = 69

He sells 69 kg of apples a day.

He sells 69 kg of apples a day.

69 × 31 = 2139

He will sell

He will sell

**2139 kg**of apples in July.
There are 31 days in July.

#### 6. Anna, Bella and Clara went to a sports shop and bought similar tennis paraphernalia. Anna paid $182 for 2 tennis rackets and 6 tennis balls. Bella paid $340 for 4 tennis rackets and 6 tennis balls. If Clara bought 6 tennis rackets, how much did she pay?

$340 − $182 = $158

2 units $158

1 unit $158 ÷ 2 = $79

Each tennis racket costs $79.

2 units $158

1 unit $158 ÷ 2 = $79

Each tennis racket costs $79.

$79 × 6 = $474

Clara paid

Clara paid

**$474**for 6 tennis rackets.#### 7. Jean used 18 m of cloth to make 4 similar curtains and 6 similar cushion covers. She used 3 m of cloth to make each curtain. How much cloth did she use to make each cushion cover?

3 m × 4 = 12

She used 12 m of cloth on all the curtains together.

18 m − 12 m = 6 m

She used 6 m of cloth on all the cushion covers together.

6 m ÷ 6 = 1

She used

She used 12 m of cloth on all the curtains together.

18 m − 12 m = 6 m

She used 6 m of cloth on all the cushion covers together.

6 m ÷ 6 = 1

She used

**1 m**of cloth to make each cusion cover.#### 8. Ken and Ben had 132 paper clips altogether. Ken gave away 17 paper clips to Ben. In the end, Ken had 3 times as many paper clips as Ben.

a. How many paper clips did Ken have in the end?

b. How many paper clips did Ben have in the beginning?

a.

**After**
4 units 132 paper clips

1 unit 132 ÷ 4 = 33 paper clips

3 units 33 × 3 = 99 paper clips

Ken had

1 unit 132 ÷ 4 = 33 paper clips

3 units 33 × 3 = 99 paper clips

Ken had

**99 paper clips**in the end.
b.

**Before**
33 − 17 = 16

Ben had

Ben had

**16 paper clips**in the beginning.